altunbaslar-ekmek-3

16

Eyl

Ekmek ve ekmek israfı

Ekmek Türkler için kutsal kabul edilen bir yiyecektir. Çünkü ekmek insanı açlıktan kurtaran temel besin maddesidir.

Afrika’daki aç çocukları düşünün. Bizlerin rahatlıkla çöpe attığı, yemediği, beğenmediği ve sırf bu sebeple ile çöpe atılan ekmeklere ne kadar muhtaç olduklarını düşünün. Bizler sabah kalktığımızda mis gibi ekmek kokuları ile uyanıp ne yememiz gerektiğini düşünmeden yaşarken dünyanın farklı kısımlardaki insanlara sabah aç uyanıp acaba nasıl yemek buluruz derdi ile etraflarına bakınmaktadırlar. Biraz empati kurma yeteneği olan bir kişi zaten bunları düşündüğü anda bırakın ekmek israfını başka hiçbir yiyeceğin israfını yapmaz.

Gelişmiş batı toplumunun bir türlü doymak bilmeyen hırsı, mülkiyet hakkını dahi yeni yeni öğrenen geri kalmış olarak nitelendirilen bölgelerde yaşayan insanların açlıktan kıvranmasına sebebiyet vermektedir. 5 yıldızlı otellerde her öğün çöpe atılan, yemek için tabaklarına aldıkları aşırı yemekleri yemeden bırakan ve ziyan eden bizlerin de içinde bulunduğu toplum değil midir? Bizler doğmadan öncesinden bu yana ekmek israfı ile ilgili bilgilendirilmeye çalışılan ve bunu nedense bir türlü tam rayına oturtamamış olan bizler değil miyiz. Bu soruların yanıtı EVET ise biz öğrencilere büyük işler düşmektedir.

Öncelikle başta ekmek olmak üzere hiçbir şeyin israfına izin vermeyeceğiz. Büyüklerimizde olsa herkesi bu konuda uyaracağız. Çünkü kişiler tek tek konuşulduğunda ve düşünmeye zorlandığında bu konuda size hak verirler. Hepside size bir şekilde uyar.

Ekmek israfı temel olarak düşünüldüğünde hayatımızda ki diğer materyallerinde israfının önüne geçecek temel bir adım olduğundan önemlidir. Hayatımızda sadece ekmeği değil aynı zamanda emeğimizi ve zamanımızı da israf etmemek için çok dikkatli davranmalı ve hayat tarzımızı gözden geçirmeliyiz.

altunbas|Genel|0 yorum

Yorum Ekleyin